Tüm dünyada bayan giyim modasının yönünü belirleyen yeni sezon dünya modası modellerini dunyamodasi.net' ten takip edebilirsiniz.

2014 İğne Oyası Modelleri Resimleri

2014 İğne Oyası Modelleri Resimleri
11 Eylül 2013 tarihinde eklendi, 2.774 kez okundu.

Türk danteli olarak ta bilinen iğne oyası ipek iplikten iğne ile oluşturulan değişik biçimli ve ilmeklerle yapılan üç boyutlu kenar dantellerine verilen isimdir.
Türkiye, Ortadoğu ve Asya’da çok bilinen örgü örnekleri arasında olup sanayileşmenin artması ile sentetik iplik ile yapılmaktadır. Dünya literatürüne “Türk Danteli” olarak girmiş olan iğne oyalarının Anadolu’da çok eskilere dayanan belgeleri bulunmuştur. Avrupa da 16.yüzyılda tanınan ve kökeni araştırıldığında bazı örgü adlarının Ege masallarında geçtiği, 1905’de Menfiz kazılarında bulunan eski örneklerden de bu sanatın başlangıcının M.Ö 2000 yıllarına kadar uzadığı tespit edilmiştir. Günümüze kadar gelen iğne oyaları konumu sağlamlaştırmış, farklı boyutlar kazanarak el emeğinin büyük mirasçısı olmuştur.

Günümüz İğne oyalarının kullanılan hali “tekli sarma iğne oyası”  veya “çiftli sarma iğne” oyası gibi sınıflandırmalara tabi tutulur. Ayrıca, boncuk, misina gibi süslemeye yardımcı malzemeler de oyanın içine, oluşturulan desene uygun olarak dahil edilmektedir. Oya bitirildikten sonra üç boyutlu şeklini en iyi şekilde yansıtabilmesi ve daha hoş görünmesi için de kolalanabilir.Sizler için hazırladığımız en kolay iğne oyası yapımı örneğine göz atmanızı tavsiye ederiz;

İğne Oyası Yapımı

İğne Oyalarının Kullanıldığı Yerler;

– Eşarp ve yemeniler

– Yatak örtüleri

– Masa örtüleri

– Havlular

– Oda takımları

-Takı yapımı

-Elbise veya bluz kenar süslemeleri

-Mendiller

-Abajur etekleri

Özellikle “yazma iğne oyası” ve “tülbent iğne oyası modelleri” çok fazla ilgi görmektedir. İğne oyası yapılışı en zor örgü türleri arasındadır. Tığ işi iğne oyaları mekik mekik dokunur. Oya meraklıları bilirler ki, örgü günden güne değişir ve kendisini yeniler. Farklı formlar kazanarak sürekli gelişir. Böylece hiç eskimeyen bu el emeği göz nuru ürünler hanımların ilgi odağı olmaya devam ederler.

 

Sizin İçin Seçtiğimiz İğne Oyası Modelleri

 

Sponsorlu Bağlantılar
2014 İğne Oyası Modelleri Resimleri Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Nilay diyor ki:

    İğne oyalarının hepsi sade ve çok güzeller

  2. figen diyor ki:

    mor çiçekli iğne oyası modeli harika kesinlikle yapılması gereken bir model, farklı modellerini bekliyoruz

Sayfa başına git