Tüm dünyada bayan giyim modasının yönünü belirleyen yeni sezon dünya modası modellerini dunyamodasi.net' ten takip edebilirsiniz.

Oyamania Emine Semra Erkan Oya Koleksiyonu

Oyamania Emine Semra Erkan Oya Koleksiyonu
28 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.455 kez okundu.

İğne Oyaları

Oya meraklılarına bugün özel bir koleksiyondan bahsetme imkânı bulacağım ve sizleri oldukça cezbedeceğini düşündüğüm oya motiflerine götüreceğim. Altı dil ustası turist rehberi olarak bir süre çalıştıktıktan sonra Alanya’da turistik eşya dükkanı açmış olan sayın Emine Semra Erkan hanımfendi, zaman içerisinde biriktirdiği önemli sayıda ki oyaların bir kültür ürünü olarak ele alınması gerektiğini fark edince yazılı sözlü bilgi ve belgeleri toplamaya başlamış. Önceleri rengini, motiflerini beğendiği için, bazılarını da kıyafetlerine uygun olduğu için satın almış ve yemenilerin sayısı arttıkça, koleksiyon yapmaya başlamış. 40yıllık serüveninde Emine Semra Erkan, “Kadınların ne kadar sebatkâr, ne kadar düşünceli, ne kadar his yüklü olduğunu bu oyalardan öğrendim” diye ifade ediyor.
Bilenler bilmeyenlere anlatsın gelin bir kez daha oyaların anlamı ve halk dilindeki serüvenine değinelim.

Emine Semra Erkan Koleksiyonu

Oya nedir?

Gaz lambalarının titrek ışığı altında yapılan sanat ile tanışın..

Tekniği örgü olan, Anadolu’muza ait oyalar ilk olarak Friglerde rastlanmıştır. Avrupalıların ‘Türk danteli’ adini verdikleri oya motifleri, tabiattan, günlük olaylardan ve eşyalardan alınmış olup mesaj içeriklidir. Her ne kadar dantele benzetilse de dantel ile oya arasında ki en büyük fark ise dantel sökülebilir oya hiçbir şekilde sökülemez. Oyaların muhteviyatında da; ipekten, koton ipliğinden, orlondan, bir de naylonlardan yapılıyor. Naylon hiçbir zaman eskimiyor, yıpranmıyor, üstelik de içinin yemenisi eskiyince onu başka bir yere transfer edebiliyorsunuz. Oyalar naylondan yapıldığı için kolalanmış gibi de diri duruyor. Anadolu dışında sadece Türklerin yasadığı Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Kıbrıs gibi ülkelerde yapılır ki bunlara muhacir oyaları adi verilir. Bilenen en eski oyanın 18.yy dönemine ait olduğu varsayılmaktadır. Her yörenin kendine münhasır oyası olduğu gibi oraya has yemenileri de bulunmaktadır. Oya meraklıları bir bakışta hangi yöreye ait olduğunu saptayabilecekleri maharetleri bulunmakta ve adları hakkında da bilgi sahibidirler. Sadece kadınlar tarafından yapılan oyalar sadece başörtüsü kenarını süslemez.

Emine Semra Erkan Oyaları

Oyalar iki kısma ayrılır..

 

1- KADIN OYALARI

2-ERKEK OYALARI

Kadın Oyaları

Birçok degisik kullanim alanlari vardir.

-Gömlek kenarina yapilan Oyalar

-Yatak takimi Oyalari

-Mendil Oyalari

-Kese Oyalari

-Taç Oyalari

-Mevlüt örtüsü kenarina dikilen Oyalar

Erkek Oyaları

Eskiden ‘Efe Başlıkları’nın üzerine sarılırken, kefiye ve yazmaların kenarını süsler; birde anonim olarak her yerde rastlanabilen  ‘Damat’ oyaları da erkek  oyaları kategorisine girermiş.  Kadınların konuşmasının caiz olmadığı dönemlerde dile getiremedikleri hislerini, taktıkları oyalar vasıtası ile ortaya koyarlarmış. Haberleşme çeşidi olarak bilinen bu oyalar ister fakir ister zengin eskiden her genç kızın çeyizinde en az 40 – 50 adet yemeni bulunması şartmış.

Oyaların Mesajları;

Eskiden kocaya darılan, kaynanasıyla atışan, konuşmak edebe aykırı olduğu için kadınlar dile getiremedikleri hislerini oyalar aracılığıyla anlatırlar, Anadolu kadınının lisanı oyalarla ifade bulurmuş. Öfke, kızgınlık, sevinç, üzüntü, acı her türlü duygu oyaların ilmeklerinde vuku bulur, yöresine göre isimlenirmiş. Kaynanasına iyi bir mesaj iletmek isteyen yeni gelin, çayır çimen oyası işlermiş ki aramız çayırlar gibi püfür püfür olsun, çimenler gibi iç açıcı olsun dermiş. Genellikle karı-koca, elti, gelin-kaynana arasındaki ilişkilere atıfta bulunan anlamlar taşıyor oyalar bizlere adeta atılan her ilmeğin ilişkilerin düzeni için olduğunu gösterirmiş. İnsanoğlunun yanan sevdası dillere destan hayatları hangi gözlerle nasıl dizmiş o incecik sıraları? Emine Hanım 600 parçalık koleksiyonundan derlediği detaylarla sizleri baş başa bırakıyorum.

Emine Semra Erkan Oya Koleksiyonu

Sponsorlu Bağlantılar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git